Kontakt

+48 601 792 995

NAPISZ DO NAS

biuro@tourist.net.pl

JESTEŚMY OTWARCI

  NA WSPÓŁPRACĘ

 

Otwarcie lotniska Berlin Brandenburg

Berlin lotniskoW sobotę 31.10.2020 z dziewięcioletnim opóźnieniem zostało otwarte nowe lotnisko Berlin Brandenburg (BER) im. Willyego Brandta w Berlinie. Wspomniane lotnisko, wraz z frankfurckim, zaliczane jest do największych w Niemczech i Europie. Stanowi  jeden z głównych hubów przesiadkowych Lufthansy. Zastąpi działające obecnie lotniska Tegel i Schönefeld. Port lotniczy BER powstał bowiem obok obecnie działającego lotniska Schönefeld, które obecnie funkcjonowało jako terminal 5. nowego portu lotniczego. Z wiadomych względów lotnisko zostanie otwarte bez uroczystystej ceremonii. Inauguracja ograniczy się jedynie do powitania pierwszych pasażerów.
Obiekt, o którym powyżej, obejmuje powierzchnię 1470ha, co odpowiada 2000 boisk do piłki nożnej.
Nowe lotnisko składa się obecnie z 6. piętrowego budynku terminalu, położonego między dwoma równoległymi pasami startowymi o długości 3600m i 4000m.
Terminal 1. wyposażony jest w 16 rękawów do samolotów w centralnej części oraz w 9 rękawów w południowej pierzei. Pasażerowie odprawiani w części północnej będą dowożeni do samolotu autobusami lub dochodzili do niego pieszo. Uzależnione to będzie od miejsca postoju samolotu. Lotnisko, dodatkowo, posiada 85 stanowisk do parkowania samolotów. Mając na uwadze choćby powyższe informacje, można sobie wyobrazić rozległość terenu, które zajmuje i realną ważkość strategiczną w sferze lotniczej komunikacji międzynarodowej i sferze gospodarczej.
Jak wynika z informacji, uzyskanej przeze mnie od rzecznika lotniska, P. Hannes Hönemann już w sobotę, 31.10.2020, na tym lotnisku wylądują pierwsze samoloty linii Lufthansa i Easy Jet, zaś do 7.11.2020 zostanły tu przeniesione wszystkie loty z lotniska Tegel, w tym loty z Polski. Rodacy wybierający się do Berlina i nie tylko, proszę wziąć to pod uwagę.
Nowe lotnisko jest również skomunikowane z Polską. To też informacja od P. Hannesa Hönemanna Będą tu lądowały samoloty LOTu z głównych polskich lotnisk. Z wielu polskich miast będzie można dojechać do Berlina na lotnisko BER liniami autobusowymi np. Flixbus i PKS Szczecin. W trosce o wygodę podróżnych pomyślano również o połączenia portu z centrum Berlina i poszczególnymi dzielnicami miasta. Niezależnie od połączeń autobusowych, w podziemiach terminala pierwszego zlokalizowany jest dworzec kolejowy Bahnhof Flughafen Berlin Brandenburg, z którego można dotrzeć zarówno pociągami S Bahn linii S 9 i S45 jak również pociągiem lotniskowym „BER Flughafen Express” oraz pociągami regionalnymi i dalekobieżnymi do centrum miasta i głównych dworców kolejowych. Umożliwia to i ułatwia sprawny i dogodny dojazd na lotnisko BER dla podróżnych przyjeżdżających do Berlina pociągami z Polski. Z centrum miasta oraz wielu dzielnic np. Köpenick można tu dotrzeć również autobusami komunikacji miejskiej.
Ponadto na terenie obiektu do dyspozycji pasażerów są również wielopoziomowe parkingi oraz hotel.
Port lotniczy BER jest przystosowany - co niewątpliwie ważne - do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez zastosowanie podjazdów, wind, czy dostosowaniu wysokości stanowisk odpraw pasażerów. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane zostały toalety i ciągi komunikacyjne. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć również na pomoc obsługi..
Jak przystało na port lotniczy takiej rangi, pomyślano również o pilotach. W celu ułatwienia im lądowania na nowym lotnisku, zostało ono wyposażone w system ILS CAT IIIb, umożliwiający prowadzenie operacji lotniczych w niekorzystnych warunkach pogodowych.
W pierwszym etapie działania portu lotniczego BER, jak powiedział mi P Hannes Hönemann, planowane jest obsłużenie 27 milionów pasażerów, a po rozbudowie do 50 milionów. Dla porówniania w 2019r. przepustowość lotniska Chopina w Warszawie wynosiła 18,86 miliona pasażerów.
Tak, więc gospodarzom wypada życzyć wielu pasażerów, pilotom szczęśliwych startów i lądowań na nowym lotnisku, a pasażerom udanego i bezpiecznego lotu. A nam, … cóż, poczekamy, zobaczymy, co czas przyniesie?

Tekst: Bartosz Karwacki
Zdjęcia: Anna Bartkiewicz, Bartosz Karwacki

 

Related Articles

Messe Wien 2020

Information

Trasy turystyczne i programy wypraw autorskich  zostały opracowane i  zweryfikowane w terenie. Polecamy pilotom turystycznym.